This complete joystick controller is part of the range Harmony XD. It features a 50mm shaft and screw connection type. It is easily installed into a standard 30mm diameter cut-out.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XD4PA1656241 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901655022 |
| UPC11 | 78590165502 |
| EAN | 3389110389739 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122227 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509055 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Product Or Component Type | Joystick controller |
|---|---|
| Device Short Name | XD4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Mounting Diameter | 1.18 in (30 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Contacts Usage | Standard |
| Device Presentation | Complete product |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 60536 |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | CSA C22.2 No 14 |
| Product Certifications | BV |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22468 - PUSHBUTTONS,22MM(METAL) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901655022 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366