Thalassa PLM wall-mounting polyester enclosure monobloc. 847 x 636 x 300 mm. Built-in canopy, one piece moulded with notches in the rear. Without mounting plate. 2 locks (3 points lock, handle with 1242E key lock). Accessible front. Polyester reinforced with fibreglass. Grey RAL 7035. IP66, IK10, NEMA (13,4X) 960°C fire resistance.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYPLM86VG |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901775454 |
| UPC11 | 78590177545 |
| EAN | 3606480776809 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121324 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa PLM |
| Device Short Name | PLM |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Category | Compact enclosure |
| Nominal Height | 33.35 in (847 mm) |
| Nominal Width | 25.04 in (636 mm) |
| Nominal Depth | 11.81 in (300 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Device Composition | 1 body 1 door 1 handle lock |
| Body Type | Built-in canopy One piece moulded with notches in the rear |
| Door Type | Solid |
| Lock Type | 3 points lock, handle with 1242E key lock |
| Number Of Locks | 2 |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | polyester reinforced with fibreglass |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 NEMA classification 4X NEMA classification 13 |
| Product Certifications | UL |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 62208 |
| Ambient Air Temp For Op | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901775454 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366