| Part Number | NSYPLMEX86 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606480192456 |
| UPC11 | 60648019245 |
| EAN | 3606480192456 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa PLM |
| Device Short Name | PLMEX |
| Enclosure Type | ATEX certified application |
| Category | Compact enclosure |
| Nominal Height | 33.35 in (847 mm) |
| Nominal Width | 25.04 in (636 mm) |
| Nominal Depth | 11.81 in (300 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Product Destination | For potentially explosive atmosphere |
| Device Composition | 1 body 1 door 2 lock |
| Body Type | Built-in canopy One piece moulded with notches in the rear |
| Door Type | Solid |
| Lock Type | 3 mm double-bar lock |
| Number Of Locks | 2 |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | polyester reinforced with fibreglass |
| Colour | Black RAL 9004) |
| Standards | EN 60079-7 : 2006 EN 60079-0 : 2004 EN 61241-0 : 2005 EN 61241-1 : 2004 |
| Product Certifications | LOM 08ATEX3041U |
| Marking | 2 GD Ex tD A21 IP6X according to ATEX directive 94/9/EC |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Ambient Air Temp For Storage | -13…140 °F (-25…60 °C) |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480192456 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366