Thalassa PLM wall-mounting polyester enclosure monobloc w/glazed door. 308 x 255 x 160 mm. Built-in canopy, one piece moulded with notches in the rear. Without mounting plate. 4 points lock, 5 mm double-bar insert. Accessible front. Polyester reinforced with fibreglass, tempered glass door. Grey RAL 7035. IP66, IK08, NEMA (13,4X) 960°C fire resistance.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYPLM3025TG |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606480776465 |
| UPC11 | 60648077646 |
| EAN | 3606480776465 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa PLM |
| Device Short Name | PLM |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Category | Compact enclosure |
| Nominal Height | 12.13 in (308 mm) |
| Nominal Width | 10.04 in (255 mm) |
| Nominal Depth | 6.30 in (160 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Device Composition | 1 body 1 door 1 lock |
| Body Type | Single piece body |
| Door Type | Transparent |
| Lock Type | 3 mm double-bar lock |
| Number Of Locks | 1 |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | Body polyester reinforced with fibreglass Door tempered glass |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 NEMA classification 4X NEMA classification 13 |
| Product Certifications | UL |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK08 IEC 62262 |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 62208 |
| Ambient Air Temp For Op | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480776465 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366