V01 is a 3-pole switch body for TeSys Vario switch-disconnector from Schneider Electric. Rated 20A 690V, it is used in motor applications up to 5.5kW@400V AC-23. To be equipped with an handle and extension shaft to form a main or emergency stop switch-disconnector. Add-on modules (main pole, neutral pole, earthing module, auxiliary contacts) can complete the assembly. Available worldwide, multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHs/Reach). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | V01 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901847335 |
| UPC11 | 78590184733 |
| EAN | 3389110448894 |
| Availability | S |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122233 |
| HTs Code | 8538908160 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.36 inch |
| Height | 2.91 inch |
| Width | 2.17 inch |
| Weight | 0.44 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys VARIO |
| Device Short Name | V |
| Product Or Component Type | Switch body |
| Performance Level | High performance |
| Poles Description | 3P |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Suitability For ISOlation | Yes |
| Mounting Support | Symmetrical rail Plate |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 20 A |
| Ithe Cnvtl Enclosed Therm Crrt | 16 A |
| Ie Rated Operational Current | 11 A AC-23 Ue: 400 V |
| Rated Opr Power In W | 11 kW 690 V AC-23A) 3 kW 230...240 V AC-3) 4 kW 400...415 V AC-3) 5.5 kW 500 V AC-3) 7.5 kW 500 V AC-23A) 7.5 kW 690 V AC-3) 4 kW 230...240 V AC-23A) 5.5 kW 400...415 V AC-23A) |
| Intermittent Duty Class | 30 |
| Making Capacity ( I Rms) | 200 A 400 V AC-21A 200 A 400 V AC-22A 200 A 400 V AC-23A |
| Icm Rated Sc Making Cap | 1 kA 400 V at Ipeak |
| [Icw] Rated Short-Time Withstand Rms Current | 300 A 400 V 1 s |
| Rtd Cond Short-Cct Current | 10 kA 400 V 20 A aM 10 kA 400 V 20 A gG |
| Breaking Capacity | 200 A 400 V AC-21A) 200 A 400 V AC-22A) 200 A 400 V AC-23A) |
| Mechanical Durability | 100000 cycles |
| Electrical Durability | 100000 cycles AC-21 30000 cycles DC-1...5 |
| Connections - Terminals | Power circuit screw clamp terminals 0.02 in² (10 mm²) solid Power circuit screw clamp terminals 0.01 in² (6 mm²) flexible - with cable end |
| Tightening Torque | Power circuit 18.59 lbf.in (2.1 N.m) screw clamp terminals |
| Height | 2.91 in (74 mm) |
| Width | 2.17 in (55 mm) |
| Depth | 2.36 in (60 mm) |
| Product Weight | 0.44 lb(US) (0.2 kg) |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product Certifications | UL CSA GL |
| Protective Treatment | TC |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Mechanical Robustness | Vibrations 10...150 Hz 1 gn) IEC 60068-2-6 Shocks 11 ms 30 Gn) IEC 60068-2-27 |
| Ambient Air Temp For Op | -4…122 °F (-20…50 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Category | 21730 - V VARIO SWITCH |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901847335 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Pvc Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366