TeSys Vario shaft extension, for TeSys Vario switch bodiesV3 to V6. It allows the operation of a switch body located on the back of enclosure with a door-mounted handle. Possible distance between back of enclosure and door 400-420mm for V3-V4 and 430-450mm for V5-V6. Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | VZ31 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901552222 |
| UPC11 | 78590155222 |
| EAN | 3389110552225 |
| Availability | S |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 7.58 ounce |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | VZ |
| Product Or Component Type | Shaft extension |
| Accessory / Separate Part Cate | Locking accessory |
| Product Compatibility | V3 V4 V5 V6 |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Mechanical Interlocking | Door interlocking function |
| Back/Door Distance | 15.75…16.54 in (400…420 mm) 16.93…17.72 in (430…450 mm) |
| Length | 15.75 in (400 mm) |
| Cross-Section Height | 0.31 in (8 mm) |
| Cross-Section Width | 0.31 in (8 mm) |
| Product Weight | 7.58 oz (215 g) |
| Category | 21730 - V VARIO SWITCH |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901552222 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Pvc Free | Yes |
| Halogen Content Performance | Halogen free product |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366