VVE3 is a 3-pole TeSys Vario switch-disconnector from Schneider Electric for emergency stop in motor applications 22kW@400V AC-23. For mounting in modular panels, it provides a red & yellow operator and IP20 protection front face. VVE3 is a 3-pole TeSys Vario switch-disconnector from Schneider Electric for emergency stop in motor applications 22kW@400V AC-23. It consists of a V3 Vario switch body with a padlockable red & yellow operator to be mounted in modular panels. It ensures an IP20 protection front face. Available worldwide, it is multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine) and Green Premium compliant (RoHs/Reach). Vario 3-pole rotary switch disconnector for installation in modular panels. Composed with a switch body V3 and a red & yellow operator, for emergency stop (padlockable with 1 padlock). Ensures an IP20 protection degree front face. Rated for 690V AC operation, DC operation is permitted until 250V, performance depending on the number of contacts in series. Possible attachment of 4 add-on poles (2 in each side) , main (VZ3), neutral (VZ12), earthing (VZ15), auxiliary (VZ7, VZ20).
Add to Quote Catalogue| Part Number | VVE3 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901626824 |
| UPC11 | 78590162682 |
| EAN | 3389110553154 |
| Availability | N |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 4.33 inch |
| Height | 3.27 inch |
| Width | 2.36 inch |
| Weight | 1.17 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys VARIO |
| Device Short Name | VVE |
| Product Or Component Type | Emergency stop switch disconnector |
| Performance Level | High performance |
| Poles Description | 3P |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Network Type | DC AC |
| Control Type | Rotary handle |
| Rotary Handle Mounting Style | Direct |
| Handle Colour | Red |
| Handle Front Plate Colour | Yellow |
| Suitability For ISOlation | Yes |
| Rotary Handle Padlocking | 1 padlock 0.16…0.24 in (4…6 mm) |
| Marking | 0 - 1 |
| Mounting Support | Switch symmetrical rail Switch plate |
| Fixing Mode | By clips switch By screws switch |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 63 A |
| Ithe Cnvtl Enclosed Therm Crrt | 50 A |
| Ie Rated Operational Current | 41.5 A AC-23 Ue: 400 V |
| Rated Opr Power In W | 11 kW 230...240 V AC-3) 22 kW 500 V AC-3) 22 kW 690 V AC-23A) 30 kW 500 V AC-23A) 18.5 kW 400...415 V AC-3) 18.5 kW 690 V AC-3) 15 kW 230...240 V AC-23A) 22 kW 400...415 V AC-23A) |
| Intermittent Duty Class | 30 |
| Making Capacity ( I Rms) | 630 A 400 V AC-21A 630 A 400 V AC-22A 630 A 400 V AC-23A |
| Icm Rated Sc Making Cap | 2.1 kA 400 V at Ipeak |
| [Icw] Rated Short-Time Withstand Rms Current | 756 A 400 V 1 s |
| Rtd Cond Short-Cct Current | 10 kA 400 V 63 A aM 10 kA 400 V 63 A gG |
| Breaking Capacity | 500 A 400 V AC-21A) 500 A 400 V AC-22A) 500 A 400 V AC-23A) |
| Device Composition | Switch Handle |
| Mechanical Durability | 30000 cycles |
| Electrical Durability | 30000 cycles AC-21 30000 cycles DC-1...5 |
| Connections - Terminals | Power circuit screw clamp terminals 0.04 in² (25 mm²) solid Power circuit screw clamp terminals 0.02 in² (16 mm²) flexible - with cable end |
| Tightening Torque | Power circuit 35.40 lbf.in (4 N.m) screw clamp terminals |
| Handle Front Plate Dimension | 45 x 45 mm |
| Height | 3.27 in (83 mm) |
| Width | 2.36 in (60 mm) |
| Depth | 4.33 in (110 mm) |
| Product Weight | 1.17 lb(US) (0.53 kg) |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product Certifications | UL GL CSA |
| Protective Treatment | TC |
| IP Degree Of Protection | IP65 IP65 IEC 60529 |
| Mechanical Robustness | Vibrations 10...150 Hz 1 gn) IEC 60068-2-6 Shocks 11 ms 30 Gn) IEC 60068-2-27 |
| Ambient Air Temp For Op | -4…122 °F (-20…50 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Category | 21730 - V VARIO SWITCH |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901626824 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366