VZ12 is an add-on neutral pole module for TeSys Vario switch-disconnector from Schneider Electric. Rated 63A to 80A 690V, to be used with V3 and V4 switch bodies. Contacts with early make and late break action. Available worldwide, multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHs/Reach). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | VZ12 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901420491 |
| UPC11 | 78590142049 |
| EAN | 3389110551914 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908160 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 1.81 inch |
| Height | 3.27 inch |
| Width | 0.79 inch |
| Weight | 0.22 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | VZ |
| Product Or Component Type | Additional neutral block |
| Performance Level | High performance |
| Poles Description | 1N |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Contact Operation | Early make, late break |
| Product Compatibility | V3 V4 |
| Range Compatibility | TeSys VARIO switch disconnector |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Location | Left Right |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 80 A |
| Mechanical Durability | 30000 cycles |
| Electrical Durability | 30000 cycles DC-1...5 30000 cycles AC-21 |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 0.02 in² (16 mm²) flexible - with cable end screw clamp terminals 0.04 in² (25 mm²) solid |
| Tightening Torque | 35.40 lbf.in (4 N.m) screw clamp terminals |
| Height | 3.27 in (83 mm) |
| Width | 0.79 in (20 mm) |
| Depth | 1.81 in (46 mm) |
| Product Weight | 0.22 lb(US) (0.1 kg) |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product Certifications | GL UL CSA |
| Protective Treatment | TC |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Mechanical Robustness | Vibrations 10...150 Hz 1 gn) IEC 60068-2-6 Shocks 11 ms 15 gn) IEC 60068-2-27 |
| Ambient Air Temp For Op | -4…122 °F (-20…50 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Category | 21730 - V VARIO SWITCH |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901420491 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366