VZ16 is an add-on earthing module for TeSys Vario switch-disconnector from Schneider Electric. Rated 125A to 175A 690V, to be used with V5 and V6 switch bodies. Available worldwide, multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHs/Reach). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | VZ16 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901626893 |
| UPC11 | 78590162689 |
| EAN | 3389110551952 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536904000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.48 inch |
| Height | 4.92 inch |
| Width | 1.18 inch |
| Weight | 0.55 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | VZ |
| Product Or Component Type | Additional earthing block |
| Performance Level | High performance |
| Contacts Type And Composition | Without |
| Product Compatibility | V5 V6 |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Location | Left Right |
| Ue Rated Operational Voltage | 690 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 6 kV |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 175 A |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals |
| Height | 4.92 in (125 mm) |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Depth | 2.48 in (63 mm) |
| Product Weight | 0.55 lb(US) (0.25 kg) |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product Certifications | GL CSA UL |
| Protective Treatment | TC |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Mechanical Robustness | Vibrations 10...150 Hz 5 gn) IEC 60068-2-6 Shocks 11 ms 15 gn) IEC 60068-2-27 |
| Ambient Air Temp For Op | -4…122 °F (-20…50 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) IEC 60695-2-1 |
| Category | 21730 - V VARIO SWITCH |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 00785901626893 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366