TeSys GS fuse switch-disconnector, 3 poles (3P), 800A/1000V, to be used with class J fuse links up to 800A, for motor applications up to 450kW@400V AC-23. To be equipped with an external front side mounting operating handle GS2AH (several models available). Screw terminals to be equipped with upstream and downstream 3P terminal shrouds GS1AP73 (to be ordered separately), it provides high short circuit current rating 200kA@600V. Add-on auxiliary contact modules, front mounting GS1AM (early-break and position signaling), side mounting GS1AN (position signaling) can complete the assembly (to be ordered separately). UL/CSA certified, Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS2TU3 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901551188 |
| UPC11 | 78590155118 |
| EAN | 3389119411455 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 9.84 inch |
| Height | 11.81 inch |
| Width | 14.33 inch |
| Weight | 45.99 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys GS |
| Device Short Name | GS2T |
| Product Or Component Type | Switch-disconnector-fuse |
| Poles Description | 3P |
| Protected Poles Description | 3t |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 800 A 104 °F (40 °C) |
| Ie Rated Operational Current | 630 A 690 V AC-23A 800 A 400 V AC-23A 800 A 400 V AC-22A 800 A 690 V AC-22A |
| Fuse Type | UL |
| Fuse Size | J |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Type Of Operating Handle | External frontal |
| Mounting Support | Plate |
| Ui Rated Insulation Voltage | 1000 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 12 kV |
| Rated Opr Power In W | 450 kW 400 V 560 kW 500 V 600 kW 690 V |
| Short-Circuit Withstand | 77 kA |
| Mechanical Durability | 5000 cycles |
| Electrical Durability | 1000 cycles |
| Connections - Terminals | Power circuit lugs-ring terminals 2 0.05…0.47 in² (34…304 mm²) |
| Tightening Torque | Power circuit 309.78 lbf.in (35 N.m) |
| Standards | CSA C22.2 No 4 UL98 |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 with terminal cover) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…158 °F (-20…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) body |
| Height | 11.81 in (300 mm) |
| Width | 14.33 in (364 mm) |
| Depth | 9.84 in (250 mm) |
| Product Weight | 45.99 lb(US) (20.86 kg) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901551188 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366