TeSys GS fuse switch-disconnector, 3 poles (3P), 30A/750V, to be used with class CC fuse links up to 30A, for motor applications up to 15kW@400V AC-23. To be equipped with an external front side mounting operating handle GS2AH (several models available). It provides screw terminals with 3P terminal shrouds, high short circuit current rating 200kA@600V. Add-on auxiliary contact modules, front mounting GS1AM (early-break and position signaling), side mounting GS1AN (position signaling) can complete the assembly (to be ordered separately). UL/CSA certified, Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS2EEU3 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901970637 |
| UPC11 | 78590197063 |
| EAN | 3389119411387 |
| Availability | N |
| Lead Time | 3 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.90 inch |
| Height | 5.87 inch |
| Width | 4.92 inch |
| Weight | 3.09 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys GS |
| Device Short Name | GS2E |
| Product Or Component Type | Switch-disconnector-fuse |
| Poles Description | 3P |
| Protected Poles Description | 3t |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 30 A 104 °F (40 °C) |
| Ie Rated Operational Current | 30 A |
| Fuse Type | UL |
| Fuse Size | CC |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Type Of Operating Handle | External frontal |
| Mounting Support | Rail Plate |
| Ui Rated Insulation Voltage | 750 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Rated Opr Power In W | 15 kW 400 V 18.5 kW 500 V 25 kW 690 V |
| Short-Circuit Withstand | 7.6 kA |
| Mechanical Durability | 10000 cycles |
| Electrical Durability | 6000 cycles |
| Connections - Terminals | Power circuit lugs-ring terminals 0.00…0.01 in² (2…6 mm²) |
| Tightening Torque | Power circuit 47.79 lbf.in (5.4 N.m) |
| Standards | CSA C22.2 No 4 UL98 |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 with terminal cover) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…158 °F (-20…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) body |
| Height | 5.87 in (149 mm) |
| Width | 4.92 in (125 mm) |
| Depth | 3.90 in (99 mm) |
| Product Weight | 3.09 lb(US) (1.4 kg) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901970637 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366