TeSys GS fuse switch-disconnector, 3 poles (3P), 200A/750V, to be used with class J fuse links up to 200A, for motor applications up to 100kW@400V AC-23. To be equipped with an external front side mounting operating handle GS2AH (several models available). Screw terminals to be equipped with upstream and downstream 3P terminal shrouds GS1AP43 (to be ordered separately), it provides high short circuit current rating 200kA@600V. Add-on auxiliary contact modules, front mounting GS1AM (early-break and position signaling), side mounting GS1AN (position signaling) can complete the assembly (to be ordered separately). UL/CSA certified, Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS2MU3N |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901548867 |
| UPC11 | 78590154886 |
| EAN | 3606480512360 |
| Availability | N |
| Lead Time | 44 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 5.12 inch |
| Height | 7.68 inch |
| Width | 7.72 inch |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys GS |
| Device Short Name | GS2MU |
| Product Or Component Type | Switch-disconnector-fuse |
| Device Application | Protection |
| Poles Description | 3P |
| Protected Poles Description | 3t |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 200 A 104 °F (40 °C) |
| Ie Rated Operational Current | 200 A |
| Fuse Type | UL |
| Fuse Size | J |
| Network Type | DC AC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Type Of Operating Handle | External frontal |
| Mounting Support | Plate |
| Ui Rated Insulation Voltage | 750 V |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Rated Opr Power In W | 100 kW 400 V 140 kW 500 V 185 kW 690 V |
| Icm Rated Sc Making Cap | 2 kA 400 V |
| Breaking Capacity | 1600 A 400 V |
| Short-Circuit Withstand | 32 kA |
| Mechanical Durability | 10000 cycles |
| Electrical Durability | 6000 cycles |
| Connections - Terminals | Power circuit lugs-ring terminals 0.02…0.24 in² (16…152 mm²) |
| Tightening Torque | Power circuit 75.23 lbf.in (8.5 N.m) |
| Standards | UL98 CSA C22.2 No 4 |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 with terminal cover) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…158 °F (-20…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) body |
| Height | 7.68 in (195 mm) |
| Width | 7.72 in (196.2 mm) |
| Depth | 5.12 in (130 mm) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901548867 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366