TeSys GS fuse switch-disconnector, 3 poles (3P), 32A/800V, to be used with NFC cylindrical fuse links size 10x38mm up to 32A, for motor applications up to 15kW@400V AC-23. To be equipped with a direct operating handle GS1AH103 (to be ordered separately), or with an external operating handle GS2AH that can be front side, left-hand side, or right-hand side mounting (several models available). It provides screw terminals with 3P terminal shrouds, high short circuit current rating 100kA@400V. Add-on auxiliary contact modules front mounting GS1AM (early-break and position signaling) can complete the assembly (to be ordered separately). Type aM and gG 10x38mm cylindrical fuse links without strickers DF2CA, DF2CN are available (to be ordered separately). Multi standards certified (IEC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS1DD3 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901324096 |
| UPC11 | 78590132409 |
| EAN | 3389110120103 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP10 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 4.41 inch |
| Height | 3.86 inch |
| Width | 3.78 inch |
| Weight | 1.01 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys GS |
| Device Short Name | GS1 DD |
| Product Or Component Type | Switch-disconnector-fuse |
| Device Application | Protection |
| Poles Description | 3P |
| Protected Poles Description | 3t |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 32 A 104 °F (40 °C) |
| Ie Rated Operational Current | 20 A 440 V 2 poles in series per phase DC-23A 20 A 440 V 2 poles in series per phase DC-23B 32 A 400 V AC-23A 32 A 400 V AC-23B 32 A 500 V AC-23A 32 A 500 V AC-23B 32 A 690 V AC-23A 32 A 690 V AC-23B |
| Fuse Type | NFC |
| Fuse Size | 10 x 38 mm |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Type Of Operating Handle | Direct frontal External left side External right side External frontal |
| Mounting Support | Plate Rail |
| Ui Rated Insulation Voltage | 800 V AC 50/60 Hz |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Rated Opr Power In W | 15 kW 400 V 18.5 kW 500 V 25 kW 690 V |
| Making Capacity | 320 A 400 V AC-23B |
| Icm Rated Sc Making Cap | 100 kA 400 V with protection by gG fuses |
| Breaking Capacity | 256 A 400 V AC-23B) |
| Short-Circuit Withstand | 5.5 kA |
| Mechanical Durability | 20000 cycles |
| Electrical Durability | 1500 cycles AC-23A 1500 cycles AC-23B 300 cycles DC-23A 300 cycles DC-23B |
| Connections - Terminals | Power circuit screw-clamp terminals 0.00…0.02 in² (2.5…16 mm²) flexible |
| Tightening Torque | Power circuit 26.55 lbf.in (3 N.m) screw-clamp terminals |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Product Certifications | CE |
| Protective Treatment | TH |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 with terminal cover) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…158 °F (-20…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) body IEC 60695-2-1 |
| Height | 3.86 in (98 mm) |
| Width | 3.78 in (96 mm) |
| Depth | 4.41 in (112 mm) |
| Product Weight | 1.01 lb(US) (0.46 kg) |
| Category | 18402-WORLD SERVICE PARTS(CONTROL ACCESS) |
| Discount Schedule | CP10 |
| GTIN | 00785901324096 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366