TeSys GS accessory, shaft extension for external operating handle, to be used with 3-pole and 4-pole 30A/32A IEC/UL fuse switch-disconnectors GS1D. Shaft length 320mm, cross section 5x5mm. Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS2AE8 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901126973 |
| UPC11 | 78590112697 |
| EAN | 3389119412001 |
| Availability | N |
| Lead Time | 44 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326908688 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.28 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | GS2AE |
| Product Or Component Type | Shaft extension |
| Accessory / Separate Part Cate | Control accessory |
| Range Compatibility | TeSys GS GS1D TeSys GS GS2D FuPact GS GSB32 FuPact GS GSC32 |
| Switch Rated Current | 30 A 32 A |
| Length | 12.60 in (320 mm) |
| Shaft Cross Section | 5 x 5 mm |
| Product Weight | 0.28 lb(US) (0.125 kg) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901126973 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366