TeSys GS accessory, shaft extension for external operating handle, to be used with 3-pole and 4-pole 30A-400A IEC/UL fuse switch-disconnectors GS2E, GS2F, GS2G, GS2J, GS2K, GS2L, GS2M, GS2N, GS2Q. Shaft length 320mm, cross section 10x10mm. Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS2AE2 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 785901126911 |
| UPC11 | 78590112691 |
| EAN | 3389119412032 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326908688 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 0.62 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | GS2AE |
| Product Or Component Type | Shaft extension |
| Accessory / Separate Part Cate | Control accessory |
| Range Compatibility | TeSys GS GS2F TeSys GS GS2G TeSys GS GS2J TeSys GS GS2K TeSys GS GS2L TeSys GS GS2M TeSys GS GS2N TeSys GS GS2P TeSys GS GS2Q FuPact GS GSC50 FuPact GS GSB63 FuPact GS GSD63 FuPact GS GSB100 FuPact GS GSC125 FuPact GS GSD125 FuPact GS GSD160 FuPact GS GSB200 FuPact GS GSB250 FuPact GS GSD250 FuPact GS GSB400 FuPact GS GSD400 |
| Switch Rated Current | 50 A 60 A 63 A 100 A 125 A 160 A 200 A 250 A 315 A 400 A |
| Length | 12.60 in (320 mm) |
| Shaft Cross Section | 10 x 10 mm |
| Product Weight | 0.62 lb(US) (0.28 kg) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901126911 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366