TeSys GS fuse switch-disconnector, 3 poles (3P), 30A/800V, to be used with class J fuse links up to 30A, for motor applications up to 15kW@400V AC-23. To be equipped with a direct operating handle GS1AH106 (to be ordered separately), or with an external front side mounting operating handle (several models available). It provides screw terminals with 3P terminal shrouds, high short circuit current rating 100kA@600V. Add-on auxiliary contact modules front mounting GS1AM (early-break and position signaling) can complete the assembly (to be ordered separately). UL/CSA certified, Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS1DU3 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901367529 |
| UPC11 | 78590136752 |
| EAN | 3389110179545 |
| Availability | S |
| Lead Time | 44 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 3.90 inch |
| Height | 4.57 inch |
| Width | 4.13 inch |
| Weight | 1.54 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys GS |
| Device Short Name | GS1D |
| Product Or Component Type | Switch-disconnector-fuse |
| Device Application | Protection |
| Design | Compact |
| Poles Description | 3P |
| Protected Poles Description | 3t |
| Contacts Type And Composition | 3 NO |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 30 A 104 °F (40 °C) |
| Ie Rated Operational Current | 30 A |
| Fuse Type | UL |
| Fuse Size | J |
| Network Type | AC DC |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Type Of Operating Handle | External frontal |
| Mounting Support | Plate Rail |
| Ui Rated Insulation Voltage | 690 V |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 8 kV |
| Rated Opr Power In W | 15 kW 400 V 18.5 kW 500 V 25 kW 690 V |
| Short-Circuit Withstand | 5.5 kA |
| Mechanical Durability | 10000 cycles |
| Electrical Durability | 6000 cycles |
| Connections - Terminals | Power circuit lugs-ring terminals 0.00…0.01 in² (2…6 mm²) |
| Tightening Torque | Power circuit 26.55 lbf.in (3 N.m) |
| Standards | CSA C22.2 No 4 UL98 |
| Product Certifications | LOVAG LROS (Lloyds register of shipping) ASEFA |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 with terminal cover) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…158 °F (-20…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Fire Resistance | 1760 °F (960 °C) body IEC 60695-2-1 |
| Height | 4.57 in (116 mm) |
| Width | 4.13 in (105 mm) |
| Depth | 3.90 in (99 mm) |
| Product Weight | 1.54 lb(US) (0.7 kg) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901367529 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366