| Part Number | DF14AM1 |
|---|---|
| Country of Origin | TN |
| UPC | 389119407540 |
| UPC11 | 38911940754 |
| EAN | 3389119407540 |
| Availability | N |
| Lead Time | 37 |
| UNSPSC | 39121624 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509065 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CP1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.06 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | DF14 |
| Product Or Component Type | Auxiliary contact block |
| Auxiliary Contacts Operation | Instantaneous |
| Pole Contact Composition | 1 NC |
| Connections - Terminals | Faston connector |
| Range Compatibility | TeSys DF |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 VAC |
| Ue Rated Operational Voltage | 24...240 V AC AC-15 24...240 V DC DC-13 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 5 A |
| Minimum Switching Current | 30 mA |
| Minimum Switching Voltage | 10 V |
| Product Weight | 0.06 lb(US) (0.025 kg) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Category | 21714 - DF FUSEHOLDERS |
| Discount Schedule | CP1 |
| GTIN | 03389119407540 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | TN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366