TeSys GK fuse carrier block, 3 poles (3P), for protection of motors and transformers up to 50A/690V. To be used with 14x51mm fuse links up to 50A. It provides a front handle, 1NO early break auxiliary contact, 1NO/NC changeover blown fuse auxiliary contact. It can be used in modular panels, clipping on 35mm DIN rail, connection by screw terminals. Fuse links (14x51mm aM, gG type) and add-on auxiliaries (tubular links for Neutral, side handle operators, padlocking devices) are available (to be ordered separately). Multi standards certified (IEC, EN, Marine), it conforms to RoHS/REACh regulation.
Add to Quote Catalogue| Part Number | GK1EV |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 389110256468 |
| UPC11 | 38911025646 |
| EAN | 3389110256468 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| UNSPSC | 39122233 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509045 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.52 inch |
| Height | 3.82 inch |
| Width | 4.17 inch |
| Weight | 1.04 pound |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Name | TeSys GK1 |
| Product Or Component Type | Fuse-disconnector |
| Device Short Name | GK1 E |
| Poles Description | 3P |
| Mounting Support | Rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Control Type | Toggle |
| Ue Rated Operational Voltage | Power circuit 690 V AC Signalling circuit 500 V AC Signalling circuit 440 V DC |
| Ie Rated Operational Current | 50 Apower circuit 6 Asignalling circuit |
| Contacts Type And Composition | 1 NO early-break 1 C/O upstream device tripping blown fuse |
| Fuse Size | 14 x 51 mm |
| Fuse Type | AM GG |
| Connections - Terminals | Power circuit connector 1 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)solid Power circuit connector 1 0.00…0.04 in² (2.5…25 mm²)flexible without cable end Power circuit connector 1 0.00…0.02 in² (2.5…16 mm²)flexible with cable end |
| Tightening Torque | 17.70 lbf.in (2 N.m) power circuit connector |
| Standards | IEC 60947-3 |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Op | -58…158 °F (-50…70 °C) |
| Height | 3.82 in (97 mm) |
| Width | 4.17 in (106 mm) |
| Depth | 3.52 in (89.5 mm) |
| Product Weight | 1.04 lb(US) (0.47 kg) |
| Category | 22621 - IEC PANEL ACCESSORIES |
| Discount Schedule | I |
| GTIN | 03389110256468 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366