| Part Number | LA8D324 |
|---|---|
| Country of Origin | MX |
| UPC | 785901046950 |
| UPC11 | 78590104695 |
| EAN | 3389110273090 |
| Availability | S |
| Lead Time | 140 |
| UNSPSC | 39121529 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536698000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I12 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.69 inch |
| Height | 3.50 inch |
| Width | 1.77 inch |
| Range | TeSys |
|---|---|
| Product Or Component Type | Fuse-disconnector |
| Device Short Name | LA8D |
| Poles Description | 1P |
| Mounting Support | Rail |
| Mounting Position | Vertical +/- 23°) |
| Control Type | Toggle |
| Ue Rated Operational Voltage | 600 V |
| Ie Rated Operational Current | 30 A |
| Local Signalling | Blown fuse indication |
| Fuse Size | 10 x 38 mm |
| Fuse Type | AM GG |
| Associated Fuse Rating | 30 A aM 30 A gG |
| Connections - Terminals | screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)solid screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…6 mm²)flexible without cable end screw clamp terminals 2 0.00…0.01 in² (1…4 mm²)flexible with cable end |
| Tightening Torque | 15.05 lbf.in (1.7 N.m) screw clamp terminals |
| Standards | IEC 60947-2 IEC 60947-1 IEC 60947-4-1 |
| Product Certifications | BV |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Op | -58…158 °F (-50…70 °C) operation |
| Height | 3.50 in (89 mm) |
| Width | 1.77 in (45 mm) |
| Depth | 2.69 in (68.3 mm) |
| Category | 22341 - CONTACTOR,D,K,&F ACCESS |
| Discount Schedule | I12 |
| GTIN | 00785901046950 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 20 |
| Country Of Origin | MX |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366