| Part Number | EME1032 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| Availability | N |
| Lead Time | 15 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 9028300000 |
| Discount Schedule | PL1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.99 inch |
| Height | 8.31 inch |
| Width | 7.60 inch |
| Range | PowerLogic |
|---|---|
| Product Name | PowerLogic ENERGY METER |
| Product Or Component Type | Energy meter |
| Device Application | Energy monitoring |
| Type Of Measurement | Energy consumption Power Peak demand power Reactive power Power factor Voltage Current |
| Measurement Accuracy | +/- 1 % |
| Measurement Voltage | 300 V AC between phase and neutral 480 V AC between phases |
| [Us] Rated Supply Voltage | 120...277 V AC - 25...10 % |
| Network Frequency | 60 Hz 50 Hz |
| In Rated Current | 300 A |
| Display Type | Backlit LCD |
| Display Size | 1.2 x 3.8 inch |
| Information Displayed | Energy consumption Power Power maximum) Reactive power Power factor Voltage Current |
| Local Signalling | Phase loss NC function |
| Number Of Outputs | 1 pulse 1 alarm output |
| Output Voltage | 24 V AC/DC@100 mA |
| Impulse Duration | 200 ms |
| Number Of Pulse | 2 p/kWh 4 p/kWh 1 p/kWh 10 p/kWh |
| Sampling Rate | 1280 Hz |
| Provided Equipment | 1 x current transformer |
| Ct Size | 0.90 x 1.90 inch |
| Standards | ANSI C12.1 |
| Product Certifications | UL UL 3111-1 CUL |
| Width | 7.60 in (193 mm) |
| Depth | Meter 2.99 in (76 mm) |
| Height | 8.31 in (211 mm) |
| ISOlation Voltage | , 320 V |
| Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient Air Temp For Op | 32…122 °F (0…50 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Category | 09779 - POWERLOGIC ENERGY METER |
| Discount Schedule | PL1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | US |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366