Spacial SF/SM plain internal door. 1599 x 800 mm. Multi-purpose application. Front mounting location. Maximum load 15 kg/m². 2 locks with 3 mm double bar insert system. Adjustable in depth every 25 mm. Sheet steel made. Grey RAL 7035. Door, handle, fixing elements incl.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYID168 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606485127002 |
| UPC11 | 60648512700 |
| EAN | 3606485127002 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121327 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 0.77 inch |
| Height | 62.99 inch |
| Width | 31.50 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Enclosure accessory |
| Product Or Component Type | Door |
| Application | Multi-purpose |
| Mounting Location | Front |
| Range Compatibility | Spacial SMX Spacial SF Spacial SM |
| Device Composition | 1 door 2 lock with 3 mm double bar insert 1 handle fixing elements |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | sheet steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Surface Finish | Epoxy-polyester powder |
| Lock Type | Lock 3 mm double bar |
| Number Of Locks | 2 |
| Adjustment | Adjustable in depth every 25 mm |
| Door Type | Internal plain |
| Door Opening Side | Reversible |
| Maximum Load | 15 kg/m² |
| Height | Nominal 62.99 in (1600 mm) Real 57.68 in (1465 mm) |
| Width | Nominal 31.50 in (800 mm) Real 27.56 in (700 mm) |
| Depth | 0.77 in (19.5 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485127002 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366