Spacial SF / SM Canopy. 1599 x 400 mm. On top of enclosure mounting. Attachment requires drillings in the enclosures roof, fixing by screws. Galvanised steel. Epoxy-polyester powder finish, grey RAL 7035. Can be mounted on coupled enclosures.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSC1640 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606485131160 |
| UPC11 | 60648513116 |
| EAN | 3606485131160 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121327 |
| HTs Code | 8538908160 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 15.75 inch |
| Height | 3.35 inch |
| Width | 63.27 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Enclosure accessory |
| Product Or Component Type | Canopy |
| Application | Multi-purpose |
| Range Compatibility | Spacial SM Spacial SF |
| Mounting Location | On top of enclosure |
| Device Composition | 1 canopy fixing elements drilling template |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | galvanised steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Surface Finish | Epoxy-polyester powder |
| Fixing Mode | By screws - roof drilled holes |
| Height | 3.35 in (85 mm) |
| Width | Real 63.27 in (1607 mm) Nominal 62.99 in (1600 mm) |
| Depth | Nominal 15.75 in (400 mm) Real 16.73 in (425 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485131160 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366