| Part Number | NSYSF18680PC |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606485118772 |
| UPC11 | 60648511877 |
| EAN | 3606485118772 |
| Availability | N |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39121302 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Extended Range | Spacial SF |
| Application | PC application |
| Product Or Component Type | Suitable enclosure |
| Enclosure Nominal Height | 70.87 in (1800 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 23.62 in (600 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 31.50 in (800 mm) |
| Enclosure Mounting | Floor-standing |
| Product Specific Application | Protecting computer equipment |
| Device Composition | 1 structure 1 roof 2 side panels 1 cable gland plate 1 partial door for keyboard 1 partial door for PC screen 1 partial door for printer support 1 rear door 1 partial door for CPU |
| Structure Type | Panels and doors built into the structure Perforated structure with a pitch of 25 mm Formed from a single section Vertical uprights joined with top and bottom frames |
| Door Type | Plain partial front Glazed partial front Solid rear Hinged plain partial front |
| Number Of Doors | Front 4 Rear 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | Flat escutcheon lock, 5 mm double bar rear door Escutcheon lock, 3 mm double bar front partial doors |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Standard |
| Cable Entry | 1 entry |
| Number Of Compartiments | 4 |
| Accessibility For Operation | Front Rear Sides of enclosure |
| Removable Parts | Roof by screws internally Side panel by screws internally Door by screws hinge |
| Material | Frame galvanised steel Uprights galvanised steel Door sheet steel Panels sheet steel Hinge zamak Escutcheon polyamide 6 with 30 % fibre glass |
| Surface Finish | epoxy-polyester powder |
| Colour | Enclosure Gray RAL 7035) Handle Black RAL 9005) |
| Standards | IEC 62208 |
| IP Degree Of Protection | IP40 IEC 60529 with hinged keyboard) IP55 without hinged keyboard) |
| IK Degree Of Protection | IK08 IEC 62262 of transparent door) IK10 IEC 62262 of plain door) |
| Category | 80035 - ENCLOSURE SYSTEMS FLOOR MOUNT |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485118772 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366