Spacial SF suitable steel enclosure with plain front door. 1799 x 800 x 400 mm. Assembled. Screw fixed rear panel. Without mounting plate. 4-point closure system with handle and 5 mm double bar lock insert. Galvanised steel for frame and uprights. Protection IP 55, IK10, Grey RAL 7035. 4 mounting plate support brackets included.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSF18840 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606485118093 |
| UPC11 | 60648511809 |
| EAN | 3606485118093 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121302 |
| HTs Code | 9403200090 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 219.67 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Extended Range | Spacial SF |
| Application | Multi-purpose |
| Product Or Component Type | Suitable enclosure |
| Enclosure Nominal Height | 70.87 in (1800 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 31.50 in (800 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 15.75 in (400 mm) |
| Enclosure Mounting | Floor-standing |
| Device Composition | 2 sliding rails 4 mounting plate bracket 1 structure 1 door 1 locking system with handle door 1 rear panel 1 roof |
| Structure Type | Panels and doors built into the structure Formed from a single section Perforated structure with a pitch of 25 mm Vertical uprights joined with top and bottom frames |
| Door Type | Solid front |
| Number Of Doors | Front 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | 4 points lock, handle with 5 mm double bar insert front door |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Without gland plate |
| Accessibility For Operation | Front Rear Sides of enclosure |
| Removable Parts | Door by screws hinge Rear panel by screws Roof by screws Mounting plate bracket by screws Sliding rail by screws |
| Material | Frame galvanised steel Uprights galvanised steel Door sheet steel Panels sheet steel Hinge zamak Handle polyamide 6 with 30 % fibre glass |
| Surface Finish | epoxy-polyester powder |
| Colour | Enclosure Gray RAL 7035) Handle Black RAL 9005) |
| Product Weight | 219.67 lb(US) (99.640 kg) |
| Standards | IEC 62208 |
| IP Degree Of Protection | IP55 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Category | 80035 - ENCLOSURE SYSTEMS FLOOR MOUNT |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485118093 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366