Spacial SF/SM 2 glazed doors for enclosure. 1799 x 1200 mm. Multi-purpose application. Mounting on front or sides. Lock 5 mm double bar. Opening angle is Reversible 120°. Sheet steel body, security glass for door. Grey RAL 7035.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSFD18122DT |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606485119687 |
| UPC11 | 60648511968 |
| EAN | 3606485119687 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121302 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Height | 70.87 inch |
| Width | 47.24 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Enclosure accessory |
| Product Or Component Type | Door |
| Application | Multi-purpose |
| Mounting Location | Front |
| Range Compatibility | Spacial SF |
| Device Composition | 1 lock with handle and 5 mm double bar insert 1 locking bar system 4 points 2 door 1 blocking system 8 hinges |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | Door Securit glass Door sheet steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Surface Finish | Epoxy-polyester powder |
| Lock Type | Lock 5 mm double bar |
| Number Of Locks | 1 |
| Door Type | External transparent |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Height | Nominal 70.87 in (1800 mm) |
| Width | Nominal 47.24 in (1200 mm) |
| Category | 80035 - ENCLOSURE SYSTEMS FLOOR MOUNT |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485119687 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366