Spacial SF adaptation kit for 2 doors. Enclosure depth is 800 mm. Multi-purpose mounting accessory. Mounting on bottom and top centre of enclosure. Destination is 2 mounting plates in 2-door enclosures and modular double-chassis coupling set. Steel made, zinc coated surface finish. Kit includes is 1 cable gland plate support, 2×90 mm cross rails, 2x bracket for fixing of roof.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSMP2D8 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606485132112 |
| UPC11 | 60648513211 |
| EAN | 3606485132112 |
| Availability | N |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39121302 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 27.83 inch |
| Height | 1.06 inch |
| Width | 3.54 inch |
| Category | Mounting accessory |
|---|---|
| Product Or Component Type | Adaptation kit |
| Range Compatibility | Spacial SF |
| Application | Multi-purpose |
| For Enclosure Nominal Dimensions | 31.50 in (800 mm) |
| Mounting Location | Bottom and top centre of enclosure |
| Product Destination | Modular double-chassis coupling set 2 mounting plates in 2-door enclosures |
| Device Composition | 1 cable galnd plate support 2 90 mm cross rails 2 bracket for central fixing of roof fixing elements |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | steel |
| Surface Finish | Zinc coated |
| Fixing Mode | By fixing element |
| Height | 1.06 in (27 mm) |
| Width | 3.54 in (90 mm) |
| Depth | 27.83 in (707 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485132112 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366