Spacial SF 1 entry cable gland plate. 999 x 500 mm. Multi-purpose, cable management accessory. Fixed by clips. Mounting on enclosure bottom. 1 cable entry. Galvanised steel. Thickness 1.5 mm. Plate and fixing elements incl. Self extinguishing polyurethane adhesive gasket with cross-section of 15 x 25 mm incl.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYEC1051 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901698661 |
| UPC11 | 78590169866 |
| EAN | 3606485126333 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326190080 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 19.69 inch |
| Height | 1.18 inch |
| Width | 39.37 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Or Component Type | Cable gland plate |
| Accessory / Separate Part Cate | Cable management accessory |
| Application | Multi-purpose |
| Range Compatibility | Spacial SF |
| Mounting Location | Enclosure bottom |
| Cable Gland Type | Standard |
| Cable Entry | 1 entry |
| Device Composition | fixing elements 1 plate self extinguishing polyurethane adhesive gasket with cross-section of 15 x 25 mm |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | galvanised steel |
| Height | 1.18 in (30 mm) |
| Width | Nominal 39.37 in (1000 mm) Useful 32.13 in (816 mm) Real 33.86 in (860 mm) |
| Depth | Nominal 19.69 in (500 mm) |
| Thickness | 0.06 in (1.5 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901698661 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366