| Part Number | NSYS3X10830T |
|---|---|
| Country of Origin | BG |
| UPC | 606480154980 |
| UPC11 | 60648015498 |
| EAN | 3606480154980 |
| Availability | N |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39121327 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 77.16 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial S3X |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Category | Compact enclosure |
| Nominal Height | 39.37 in (1000 mm) |
| Nominal Width | 31.50 in (800 mm) |
| Nominal Depth | 11.81 in (300 mm) |
| Product Installation | Wall-mounting |
| Device Composition | 1 body 1 lock door 1 door |
| Body Type | Single piece body, cross-shaped structure Gutter shaped front rail |
| Door Type | Glass |
| Number Of Doors | Front face 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | 2 points lock, 3 mm double-bar |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Without gland plate |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | Body and door stainless steel 304L Lock zamak Hinge stainless steel Door Securit glass |
| Surface Finish | Body and door Scotch-Brite® brushed Lock chromium plated |
| Thickness | 0.06 in (1.5 mm) |
| Product Weight | 77.16 lb(US) (35 kg) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | UL 508 type A CAN/CSA 22 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK08 IEC 62262 |
| Environmental Characteristic | Corrosive Specific hygiene |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480154980 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | BG |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366