Spacial S3X compact steel enclosure with plain front door. 1000 x 800 x 300 mm. Multi-purpose. Installation in wall-mounting. Gutter shaped front rail, single piece body with cross shaped structure. Without mounting plate. 2 points door locking system with handle double bar 3mm. Body and door stainless steel 304L. Protection IP 55, IK10. Enclosure Scotch-Brite® brushed finish.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYS3X10830 |
|---|---|
| Country of Origin | BG |
| UPC | 785901617587 |
| UPC11 | 78590161758 |
| EAN | 3606480154966 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121303 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Weight | 82.45 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial S3X |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Category | Compact enclosure |
| Nominal Height | 39.37 in (1000 mm) |
| Nominal Width | 31.50 in (800 mm) |
| Nominal Depth | 11.81 in (300 mm) |
| Product Installation | Wall-mounting |
| Device Composition | 1 body 1 reinforcement frame drilled door 1 door 2 lock door |
| Body Type | Single piece body, cross-shaped structure Gutter shaped front rail |
| Door Type | Solid |
| Number Of Doors | Front face 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | 2 points lock, 3 mm double-bar |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Without gland plate |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | Body and door stainless steel 304L Lock zamak Hinge stainless steel |
| Surface Finish | Body and door Scotch-Brite® brushed Lock chromium plated |
| Thickness | 0.06 in (1.5 mm) |
| Product Weight | 82.45 lb(US) (37.4 kg) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | UL 508 type A CAN/CSA 22 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Environmental Characteristic | Corrosive Specific hygiene |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901617587 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | BG |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366