| Part Number | NSYS3DEX4320 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606480158650 |
| UPC11 | 60648015865 |
| EAN | 3606480158650 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121323 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 12.70 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial S3DEX |
| Application | ATEX certified application |
| Category | Compact enclosure |
| Enclosure Nominal Height | 15.75 in (400 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 11.81 in (300 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 7.87 in (200 mm) |
| Door Type | Solid |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Without gland plate |
| Installation Accessory Type | Wall-mounting |
| Product Destination | For potentially explosive atmosphere |
| Device Composition | 1 door 1 lock body with clamped blind nut |
| Body Type | Gutter-shaped front rail double sheet thickness Single piece body |
| Number Of Doors | Front face 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | Double-bar lock |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | steel |
| Surface Finish | epoxy-polyester powder |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | EN 60079-0:2012 EN 60079-7:2007 EN 60079-31:2009 |
| Marking | II 2 GD Ex e IIC Gb Ex tb IIIC Db according to the ATEX directive 94/9/EC |
| Product Weight | 12.70 lb(US) (5.76 kg) |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 enclosures with single door) |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480158650 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366