| Part Number | NSYS3DBFL4317 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606480158698 |
| UPC11 | 60648015869 |
| EAN | 3606480158698 |
| Availability | N |
| Lead Time | 19 |
| UNSPSC | 39121327 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 13.67 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial S3DB |
| Application | Terminal application |
| Category | Compact enclosure |
| Enclosure Nominal Height | 15.75 in (400 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 11.81 in (300 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 6.69 in (170 mm) |
| Door Type | Solid |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | FL21 cut-out |
| Installation Accessory Type | Wall-mounting |
| Product Destination | For equipping with terminal |
| Device Composition | 1 body 1 door 1 lock |
| Body Type | Single piece body Gutter-shaped front rail double sheet thickness |
| Number Of Doors | Front face 1 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | 3 mm double-bar lock |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | steel |
| Surface Finish | epoxy-polyester powder |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | LR CUL GL UL BV DNV |
| Product Weight | 13.67 lb(US) (6.2 kg) |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 60529 with membrane mounted) |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480158698 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366