Spacial S3DB compact enclosure. H is250xW is500xD is150 mm. For equipping with terminal. No mounting plate or cable gland included. 1 front face/door. Wall mounting install (Horz/Vert). Gutter-shaped front rail double sheet thickness particularity. Steel made, epoxy-polyester powder finish. Protection IP 66, IK10, Grey RAL 7035. Certifications is BV, CUL, DNV, GL, LR, UL.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYS3DB25515 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606480158803 |
| UPC11 | 60648015880 |
| EAN | 3606480158803 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121327 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 11.50 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial S3DB |
| Application | Terminal application |
| Category | Compact enclosure |
| Enclosure Nominal Height | 9.84 in (250 mm) |
| Enclosure Nominal Width | 19.69 in (500 mm) |
| Enclosure Nominal Depth | 5.91 in (150 mm) |
| Door Type | Solid |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Without gland plate |
| Installation Accessory Type | Wall-mounting Horizontal or vertical position |
| Product Destination | For equipping with terminal |
| Device Composition | 1 body 1 door 1 lock |
| Body Type | Gutter-shaped front rail double sheet thickness Single piece body |
| Number Of Doors | Front face 1 |
| Door Opening Side | Reversible 180 °) |
| Lock Type | 3 mm double-bar lock |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges |
| Material | steel |
| Surface Finish | epoxy-polyester powder |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | CUL BV GL DNV LR UL |
| Product Weight | 11.50 lb(US) (5.218 kg) |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Category | 80034 - ENCLOSURE SYSTEMS WALL MOUNT METAL |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480158803 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366