| Part Number | 70-781D5R-1A |
|---|---|
| UPC | 606480779121 |
| UPC11 | 60648077912 |
| EAN | 3606480779121 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Depth | 2.24 inch |
| Width | 0.83 inch |
| Weight | 1.09 ounce |
| Product Range | Legacy |
|---|---|
| Product Type | Socket |
| Product Compatibility | relay 781XAXR diode 70-BSMD signalling device 70-BSMLG suppressor module 70-BSMM |
| Number Of Terminals | 5 |
| Switch Function | SPDT |
| Contact Composition | 1 NC + 1 NO |
| In Rated Current | 16 A |
| Rated Voltage | 300 V |
| Contact Terminal Arrangement | Mixed |
| Connections - Terminals | screw clamp terminalsflexible screw clamp terminalssolid |
| Tightening Torque | Chassis 0.8 N.m, AWG 12, copper Screw < 1 N.m, AWG 14, copper Screw < 0.8 N.m |
| Fixing Mode | By screw M3.5, M3.5 By screw, M3 |
| Shape Of Screw Head | Combination roundhead Combination roundhead |
| Product Weight | 1.09 oz (31 g) |
| Width | 0.83 in (21 mm) |
| Depth | 2.24 in (57 mm) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…185 °F (-40…85 °C) |
| Ambient Temperature Range - Operational | -40…131 °F (-40…55 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Flame Retardance | UL94-V0 |
| Product Certifications | UL CSA CE RoHS |
| GTIN | 03606480779121 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366