| Part Number | 70-781F-1 |
|---|---|
| UPC | 606480278075 |
| UPC11 | 60648027807 |
| EAN | 3606480278075 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Depth | 0.71 inch |
| Weight | 0.63 ounce |
| Product Range | Legacy |
|---|---|
| Product Type | Socket |
| Product Compatibility | relay 781XAXR |
| Number Of Terminals | 5 |
| In Rated Current | 15 A |
| Rated Voltage | 300 V |
| Connections - Terminals | Faston terminals |
| Fixing Mode | By screw chassis |
| Product Weight | 0.63 oz (18 g) |
| Depth | 0.71 in (18 mm) |
| Flame Retardance | UL94-V0 |
| GTIN | 03606480278075 |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366