| Part Number | 70-402-1 |
|---|---|
| UPC | 606480277924 |
| UPC11 | 60648027792 |
| EAN | 3606480277924 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Depth | 2.24 inch |
| Width | 0.83 inch |
| Weight | 0.23 ounce |
| Product Range | Legacy |
|---|---|
| Product Type | Socket |
| Product Compatibility | relay 782XBX |
| Number Of Terminals | 8 |
| Switch Function | DPDT |
| Contact Composition | 2 NO + 2 NC |
| In Rated Current | 10 A |
| Rated Voltage | 300 V |
| Contact Terminal Arrangement | Mixed |
| Connections - Terminals | pins for printed circuit board |
| Fixing Mode | By screws |
| Product Weight | 0.23 oz (6.5 g) |
| Width | 0.83 in (21.1 mm) |
| Depth | 2.24 in (57 mm) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…221 °F (-40…105 °C) |
| Ambient Temperature Range - Operational | -40…131 °F (-40…55 °C) |
| Flame Retardance | UL94-V0 |
| Product Certifications | UL CSA CE RoHS |
| GTIN | 03606480277924 |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366