| Part Number | 70-465-1 |
|---|---|
| UPC | 606480277979 |
| UPC11 | 60648027797 |
| EAN | 3606480277979 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Depth | 2.24 inch |
| Width | 2.32 inch |
| Weight | 2.01 ounce |
| Product Range | Legacy |
|---|---|
| Product Type | Socket |
| Product Compatibility | relay 750XCXR relay 750XCXH |
| Number Of Terminals | 11 |
| Switch Function | 3PDT |
| Contact Composition | 3 NO + 3 NC |
| In Rated Current | 5 A 15 A |
| Rated Voltage | 300 V 600 V |
| Contact Terminal Arrangement | Mixed |
| Connections - Terminals | Output screw clamp terminalssolid Output screw clamp terminalsstranded |
| Tightening Torque | Chassis 0.8 N.m, AWG 14...AWG 12, copper Screw < 1 N.m Screw < 0.8 N.m |
| Fixing Mode | By screw M3.5, M3.5 panel By screws, M3 panel |
| Shape Of Screw Head | Combination roundhead |
| Product Weight | 2.01 oz (57 g) |
| Width | 2.32 in (59 mm) |
| Depth | 2.24 in (57 mm) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…221 °F (-40…105 °C) |
| Ambient Temperature Range - Operational | -40…131 °F (-40…55 °C) |
| Flame Retardance | UL94-V0 |
| Product Certifications | UL CSA CE RoHS |
| GTIN | 03606480277979 |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366