Spacial SMX monobloc compact steel enclosure with plain front door. 1800 x 1200 x 400 mm. Front part forming a rigid frame with welded corners. Single piece body with welded rear panel. Without mounting plate. 3 points door locking system with handle DB 5mm. Body and door stainless steel 304L. Protection IP 55, IK10. Enclosure Scotch-Brite® brushed finish.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSMX181240 |
|---|---|
| Country of Origin | BG |
| UPC | 606480155758 |
| UPC11 | 60648015575 |
| EAN | 3606480155758 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538100000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 291.01 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Product Name | Spacial SMX |
| Enclosure Type | Multi-purpose |
| Category | Compact enclosure |
| Nominal Height | 70.87 in (1800 mm) |
| Nominal Width | 47.24 in (1200 mm) |
| Nominal Depth | 15.75 in (400 mm) |
| Product Installation | Floor-standing |
| Device Composition | 1 body 2 door 1 cable gland plate 1 locking system with handle door 4 mounting plate bracket |
| Body Type | Single piece body folded and welded |
| Door Type | Solid |
| Number Of Doors | Front face 2 |
| Door Opening Side | Reversible 120 °) |
| Lock Type | 3 points lock, handle with 5 mm double-bar insert |
| Mounting Plate Description | Without mounting plate |
| Type Of Gland Plate | Plain |
| Accessibility For Operation | Front |
| Removable Parts | Door by hinges Mounting plate bracket by screws Cable gland plate by clips |
| Material | Body and door stainless steel 304L Handle zamak Hinge stainless steel |
| Surface Finish | Enclosure Scotch-Brite® brushed Handle painted |
| Thickness | 0.06 in (1.5 mm) |
| Product Weight | 291.01 lb(US) (132 kg) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | CAN/CSA 22 UL 508 |
| IP Degree Of Protection | IP55 IEC 60529 |
| IK Degree Of Protection | IK10 IEC 62262 |
| Environmental Characteristic | Corrosive Specific hygiene |
| Category | 80035 - ENCLOSURE SYSTEMS FLOOR MOUNT |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480155758 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | BG |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366