| Part Number | XBTNU400 |
|---|---|
| Country of Origin | CN |
| UPC | 785901412823 |
| UPC11 | 78590141282 |
| EAN | 3389110379976 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 39121521 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8537109170 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.69 inch |
| Height | 2.91 inch |
| Width | 5.20 inch |
| Range Of Product | Magelis XBTN |
|---|---|
| Product Or Component Type | Small panel with keypad |
| Display Resolution | 122 x 32 pixels |
| Software Type | Configuration software |
| Software Designation | Vijeo Designer Lite |
| Operating System | Magelis |
| Display Type | Extra-bright matrix backlit LCD |
| Display Colour | Green |
| Character Font | ASCII Katakana Cyrillic Greek Chinese (simplified Chinese) |
| Us Rated Supply Voltage | 24 V DC |
| Supply | External source |
| Supply Voltage Limits | 18…30 V |
| Residual Ripple | 1200 mV |
| Power Consumption In W | 5 W |
| Number Of Key | 8 |
| Number Of Fixed Keys | 4 |
| Number Of Customisable Keys | 4 |
| Number Of Pages | 256 alarm pages 200 application pages |
| Memory Type | Flash |
| Memory Capacity | 512 kB |
| Integrated Connection Type | Power supply removable screw terminal block Serial link female SUB-D 25, asynchronous RS232C/RS485)multidrop |
| Realtime Clock | Access to the PLC real-time clock |
| Product Mounting | Flush mounting |
| Fixing Mode | By 2 spring clips |
| Display Material | Polyester |
| Front Material | PPT |
| Keypad Material | Polyester |
| Marking | CE |
| Width | 5.20 in (132 mm) |
| Height | 2.91 in (74 mm) |
| Depth | 1.69 in (43 mm) |
| Cut-Out Dimensions | 119.4 (+/- 0.5) x 63 (+/- 0.4) mm |
| Messages Display Capacity | 1 line of 5 characters minimum 4 lines of 20 characters maximum |
| Downloadable Protocols | Modbus |
| Standards | IEC 60068-2-27 IEC 61131-2 CSA C22.2 No 14 IEC 60068-2-6 UL 508 |
| Product Certifications | UL 1604 UL Class 1 Division 2 CSA Class 1 Division 2 ATEX zone 2/22 |
| Ambient Air Temp For Op | 32…131 °F (0…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Relative Humidity | 0…85 % without condensation |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 rear panel) IP65 IEC 60529 front panel) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4X front panel outdoor use) |
| Shock Resistance | 15 gn 11 ms |
| Category | 22398 - TESYS U - MULTI-FCTN CTRL MOD(LUCM) |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901412823 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CN |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366