| Part Number | ZB4BZ1033 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901879398 |
| UPC11 | 78590187939 |
| EAN | 3389110356120 |
| Availability | N |
| Lead Time | 17 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.14 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete body/contact assembly |
| Device Short Name | ZB4 |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Standard |
| Contacts Type And Composition | 2 NO |
| Contact Operation | Slow-break |
| Contact Block Type | Single |
| Device Composition | Fixing collar Body |
| Connections - Terminals | Faston connector 1 x 6.35 mm Faston connector 2 x 2.8 mm |
| Cad Overall Width | 1.18 in (30 mm) |
| Cad Overall Height | 1.85 in (47 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.46 in (37 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (13-14)NO |
| Product Weight | 0.14 lb(US) (0.062 kg) |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | Without |
| Operating Travel | 0.10 in (2.6 mm) NO changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Torque | 0.44 lbf.in (0.05 N.m) NO changing electrical state |
| Mechanical Durability | 5000000 cycles |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 V 3)EN 60947-1 |
| Electrical Durability | 10000000 cycles |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Standards | UL 508 EN/IEC 60947-5-4 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-5 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | LROS (Lloyds register of shipping) RINA DNV GL BV CSA UL |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22469 - PUSHBUTTON,22MM ACCESSORIES-NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901879398 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366