This Harmony ZB5AZ1023 is a single contact block with body/fixing collar, 1 NC faston connector. It is part of the range Harmony XB5 diameter 22mm modular plastic push buttons, switches, and pilot lights.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB5AZ1023 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901682080 |
| UPC11 | 78590168208 |
| EAN | 3389110816006 |
| Availability | N |
| Lead Time | 17 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.05 pound |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete body/contact assembly |
| Device Short Name | ZB5 |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Standard |
| Contacts Type And Composition | 1 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Contact Block Type | Single |
| Connections - Terminals | Faston connector 1 x 6.35 mm Faston connector 2 x 2.8 mm |
| Cad Overall Width | 1.18 in (30 mm) |
| Cad Overall Height | 1.65 in (42 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.26 in (32 mm) |
| Terminals Description ISO n°1 | (11-12)NC |
| Product Weight | 0.05 lb(US) (0.021 kg) |
| Device Composition | Body Fixing collar |
| Contacts Usage | Standard contacts |
| Positive Opening | With EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating Travel | 0.06 in (1.5 mm) NC changing electrical state) 0.17 in (4.3 mm) total travel) |
| Operating Force | 2 N NC changing electrical state |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Ui Rated Insulation Voltage | 250 V 3)EN 60947-1 |
| Electrical Reliability | Λ < 10exp(-6) 5 V, 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 Λ < 10exp(-8) 17 V, 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Standards | CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-1 JIS C8201-5-1 UL 508 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | DNV RINA LROS (Lloyds register of shipping) GL UL BV CSA |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22469 - PUSHBUTTON,22MM ACCESSORIES-NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901682080 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366