Set of M12 lifting eyebolt for Spacial SF/SFHD/SFM, Prisma PH. H is62.5 x W is55 x D is24 mm. Mounting on enclosure top. Support directly in the axis of the uprights. Permanent permissible load 1360 kg slinging at 60°. Cast steel, galvanized surfacefinish. Set of 4.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSFEB |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901929086 |
| UPC11 | 78590192908 |
| EAN | 3606485131542 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7318152091 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 0.94 inch |
| Height | 2.46 inch |
| Width | 2.17 inch |
| Lead Time | Usually Ships within 4 Weeks |
|---|---|
| Range | Spacial |
| Category | Lifting accessory |
| Product Or Component Type | Lifting eye |
| Application | Multi-purpose |
| Mounting Location | Enclosure top |
| Mounting Support | Directly in the axis of the uprights |
| Range Compatibility | Spacial SF Spacial SFHD Prisma PH Spacial SFM |
| Device Composition | 4 eyebolt |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | cast steel |
| Surface Finish | Galvanized |
| Fixing Mode | Screwed |
| Permanent Permissible Load | 2998.29 lb(US) (1360 kg) slinging at 60° |
| Height | 2.46 in (62.5 mm) |
| Width | 2.17 in (55 mm) |
| Depth | 0.94 in (24 mm) |
| Diameter | 1.14 in (29 mm) |
| ISO Thread | M12 |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901929086 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366