| Part Number | ZB4BD3TQ |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901024156 |
| UPC11 | 78590102415 |
| EAN | 3389110870145 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for selector switch |
| Device Short Name | ZB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Head Type | Standard |
| Sale Per Indivisible Qty | 100 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | stay put |
| Operator Profile | Black standard handle |
| Operator Pos Information | 3 positions +/- 45° |
| Cad Overall Width | 1.14 in (29 mm) |
| Cad Overall Height | 1.14 in (29 mm) |
| Cad Overall Depth | 1.73 in (44 mm) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Electrical Composition Code | C3 6 single front mounting C4 6 single and double front mounting C5 5 single front mounting C6 5 single and double front mounting C7 4 single front mounting C8 4 single and double front mounting C11 3 single front mounting |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP67 IEC 60529 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK06 IEC 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-5-5 UL 508 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | UL Listed CSA RINA DNV BV LROS (Lloyds register of shipping) GL |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22468 - PUSHBUTTONS,22MM(METAL) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901024156 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 100 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366