| Part Number | XVR08J03 |
|---|---|
| Country of Origin | JP |
| UPC | 785901811299 |
| UPC11 | 78590181129 |
| EAN | 3606480032974 |
| Availability | S |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 32151503 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531809026 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | XV |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.66 pound |
| Range Of Product | Harmony XVR |
|---|---|
| Product Or Component Type | Prewired rotating mirror beacon |
| Sound Signalling | Without |
| Device Short Name | XVR |
| Mounting Diameter | 3.31 in (84 mm) |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 60529 with accessory) IP23 IEC 60529 |
| Us Rated Supply Voltage | 12 V AC/DC |
| Light Source | High luminosity LED, green |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) body part PC globe |
| Cad Overall Width | 3.31 in (84 mm) |
| Cad Overall Depth | 3.31 in (84 mm) |
| Product Weight | 0.66 lb(US) (0.3 kg) |
| Marking | CE |
| Product Mounting | By 3 M4 screws |
| Supply Voltage Limits | 10…15 V DC 10.8…13.2 V AC |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 0.8 kV |
| Current Consumption | 250 mA |
| Flashing Frequency | 2.3 Hz |
| Clamping Connection Capacity | 0.83 mm² |
| Awg Gauge | AWG 18 |
| Cable Length | 19.69 in (500 mm) |
| Standards | EN 61000-6-4 EN 61000-6-2 |
| Product Certifications | UL |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -31…158 °F (-35…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | 14…122 °F (-10…50 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 61140 |
| Category | 22617 - XVC TOWER LIGHTS |
| Discount Schedule | XV |
| GTIN | 00785901811299 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | JP |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366