| Part Number | 8739SBG43V02S |
|---|---|
| UNSPSC | 39121521 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 8.34 inch |
| Height | 23 inch |
| Width | 13.75 inch |
| Weight | 49 pound |
| Circuit Breaker Type | GJL36015M03 |
|---|---|
| Device Short Name | S |
| Depth | 8.34 in (211.84 mm) |
| Device Mounting | Surface |
| Height | 23 in (584.20 mm) |
| Motor Power Hp | 1.5…3 hp 200/230 V AC |
| Motor Starter Type | Reversing |
| Number Of Poles | 3 |
| Nb Of Thermal Units Required | 3 |
| Product Destination | Circuit breaker GJL36015M03 |
| Product Weight | 49 lb(US) (22.23 kg) |
| Width | 13.75 in (349.25 mm) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 1 |
| Product Certifications | UL Listed NEMA |
| Category | 21291 - 8738,39SB(NOT S*R,S*T,S*W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Under investigation |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366