| Part Number | 8739SBA53V02S |
|---|---|
| UNSPSC | 39121521 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Return Indicator | No |
| Depth | 10.09 inch |
| Height | 24.75 inch |
| Width | 13.75 inch |
| Weight | 52 pound |
| Circuit Breaker Type | GJL36015M03 |
|---|---|
| Device Short Name | S |
| Depth | 10.09 in (256.29 mm) |
| Device Mounting | Surface |
| Height | 24.75 in (628.65 mm) |
| Motor Power Hp | 1.5…3 hp 200/230 V AC |
| Motor Starter Type | Reversing |
| Number Of Poles | 3 |
| Nb Of Thermal Units Required | 3 |
| Product Destination | Circuit breaker GJL36015M03 |
| Product Weight | 52 lb(US) (23.59 kg) |
| Reset | With external |
| Width | 13.75 in (349.25 mm) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 12 |
| Product Certifications | UL Listed NEMA |
| Category | 21291 - 8738,39SB(NOT S*R,S*T,S*W) |
| Discount Schedule | CP1 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | MX |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366