Spacial SF reinforced coupling kit, complement to the standard kit in case of heavy loads. 70 x 105 x 150 mm. Multi-purpose application. Mounting location on Depthwise coupling of 2 enclosures and side coupling of 2 enclosures. Fixing mode By screws M6 self tapping.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYSFBKR |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606485131535 |
| UPC11 | 60648513153 |
| EAN | 3606485131535 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121302 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 5.91 inch |
| Height | 2.76 inch |
| Width | 4.13 inch |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Coupling accessory |
| Product Or Component Type | Coupling kit |
| Application | Multi-purpose |
| Mounting Location | Depthwise coupling of 2 enclosures Side coupling of 2 enclosures |
| Mounting Support | Coupling kit |
| Range Compatibility | Spacial SF suitable enclosure |
| Device Composition | 4 reinforced connector fixing elements |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | steel |
| Surface Finish | Zinc coated |
| Fixing Mode | By screws M6 self tapping |
| Height | 2.76 in (70 mm) |
| Width | 4.13 in (105 mm) |
| Depth | 5.91 in (150 mm) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606485131535 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366