| Part Number | ZB4BS96412 |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901192442 |
| UPC11 | 78590119244 |
| EAN | 3606480659744 |
| Availability | N |
| Lead Time | 19 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509035 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.26 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for emergency switching off push-button |
| Device Short Name | ZB4 |
| Bezel Material | Chromium plated metal |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | trigger action and mechanical latching |
| Reset | Key release |
| Operator Profile | Red mushroom Ø 60 mm, unmarked |
| Type Of Keylock | Ronis 421E |
| Key Withdrawal Position | Center |
| Head Type | Standard |
| Cad Overall Width | 2.36 in (60 mm) |
| Cad Overall Height | 2.36 in (60 mm) |
| Cad Overall Depth | 3.11 in (79 mm) |
| Product Weight | 0.26 lb(US) (0.118 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Mechanical Durability | 300000 cycles |
| Electrical Composition Code | C7 4 single front mounting C8 4 single and double front mounting C11 3 single front mounting C15 1 single front mounting C10 4 single and double front mounting |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Electrical Shock Protect Class | Class I IEC 61140 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP67 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X NEMA 4 NEMA 12 |
| IK Degree Of Protection | IK03 IEC 50102 |
| Standards | UL 508 EN/IEC 60204-1 GB 14048.5 EN/IEC 60947-5-1 IEC 60364-5-53 EN/ISO 13850 EN/IEC 60947-5-4 EN/IEC 60947-5-5 JIS C8201-5-1 CSA C22.2 No 14 EN/IEC 60947-1 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | GL LROS (Lloyds register of shipping) CSA DNV BV RINA UL Listed |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| Category | 22468 - PUSHBUTTONS,22MM(METAL) NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901192442 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366