| Part Number | ZB4BW6437 |
|---|---|
| UPC | 389110666663 |
| UPC11 | 38911066666 |
| EAN | 3389110666663 |
| Weight | 0.11 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Head for illuminated emergency switching off push-button |
| Device Short Name | ZB4 |
| Product Compatibility | Integral LED |
| Bezel Material | Black metal |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Shape Of Signaling Unit Head | Round |
| Type Of Operator | mechanical latching |
| Reset | Push-pull |
| Operator Profile | Red mushroom Ø 40 mm, unmarked |
| Cad Overall Width | 1.57 in (40 mm) |
| Cad Overall Height | 1.57 in (40 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.09 in (53 mm) |
| Product Weight | 0.11 lb(US) (0.051 kg) |
| Resistance High Press Washer | 1015.26 psi (7000000 Pa) 131 °F (55 °C) 0.1 m |
| Mechanical Durability | 500000 cycles |
| Electrical Composition Code | M6 2 single front mounting integral LED and transformer M10 2 single front mounting integral LED M3 4 single front mounting integral LED M4 4 single and double front mounting integral LED |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Overvoltage Category | Class I IEC 60536 |
| IP Degree Of Protection | IP66 IEC 60529 IP69 IP69K |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| IK Degree Of Protection | IK05 EN 50102 |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5 UL 508 EN/IEC 60947-5-1 JIS C8201-5-1 EN/IEC 60947-1 EN/IEC 60947-5-4 CSA C22.2 No 14 IEC 60364-5-53 JIS C8201-1 |
| Product Certifications | BV CSA RINA DNV LROS (Lloyds register of shipping) GL UL Listed |
| Vibration Resistance | 5 gn 2…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 30 gn 18 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 50 gn 11 ms) half sine wave acceleration IEC 60068-2-27 |
| GTIN | 03389110666663 |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366