This Harmony ZA2VA04 is a red digital display head. It is part of the range Harmony XB5 diameter 22mm modular plastic push buttons, switches, and pilot lights.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZA2VA04 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901248743 |
| UPC11 | 78590124874 |
| EAN | 3389110648942 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8531909001 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.04 pound |
| Range Of Product | Harmony |
|---|---|
| Product Or Component Type | Digital display head |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Cap/Operator Or Lens Colour | Red |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V DC |
| Display Type | 7 segments LED + decimal point |
| Supply Voltage Limits | 13…30 V |
| Product Weight | 0.04 lb(US) (0.02 kg) |
| Product Certifications | UL CSA |
| Ambient Air Temp For Op | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…185 °F (-40…85 °C) |
| Vibration Resistance | 10 gn 10…500 Hz)IEC 60068-2-6 |
| Shock Resistance | 180 gn IEC 60068-2-27 |
| Electrical Shock Protect Class | Class II NF C 20-030 |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 60529 IP65 NF C 20-010 |
| Category | 22460 - PUSHBUTTONS 22MM (PLASTIC) |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901248743 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366