This push button is part of of XB2B 22mm metal control and signaling units. It has a chromium-plated metal bezel and is supplied with a red cap. It uses screw-clamp terminals. It is easily installed into a standard 22mm diameter panel cut-out.
Add to Quote Catalogue| Part Number | XB2BN411 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901675464 |
| UPC11 | 78590167546 |
| EAN | 3389110675467 |
| Availability | S |
| Lead Time | 52 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509031 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Range Of Product | Harmony XAP |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete push-button |
| Device Short Name | XB2B |
| Mounting Diameter | 0.87 in (22 mm) |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| Category | 22461 - PUSHBUTTON, 22MM_(METAL) |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901675464 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366